شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل قرار دارد که طبیعت رویایی و سر‌سبزی دارد. درصورتی که شما از افراد طبیعت گرد و علاقمند به طبیعت هستید، خلخال مناسب ترین گزینه پیش روی شما در سفر به اردبیل است. در ادامه با این منطقه زیبا بیشتر آشنا خواهید شد.

خلخال کجاست؟

خلخال، یکی از بزرگ ترین شهرهای استان اردبیل و مرکز شهرستان خلخال است. خلخال در جنوب استان اردبیل واقع شده و از شمال به اردبیل، از شرق به کوه های تالش و استان گیلان، از جنوب به استان زنجان و از غرب به میانه ختم می شود. خلخال قدمتی 4000 ساله دارد.

دلیل نامگذاری خلخال:
این شهر به علت وضعیت اقلیمی و ویژگی های طبیعی، در نقاط مختلف خود آب و هوای مختلفی دارد و شرایط هوا دائم در حال تغییر است؛ به همین علت در گذشته به این شهر «خال خال» می گفتند و اسم آن با گذر زمان به خلخال تغییر پیدا نموده است.

آب و هوای خلخال:
خلخال در یک منطقه کوهستانی واقع شده و پوشش گیاهی آن در دامنه شرقی بسیار چشم‌گیر از دامنه غربی آن است. خلخال تابستان های معتدل و بسیار لذتبخش و زمستان های سردی دارد. ارتفاعات کوه های تالش که در فاصله بسیار کمی از این شهر واقع شده اند، سرد و پربرف بوده و قسمتی از شهر که در کنار رودخانه قزل اوزن قرار گرفته است، گرم و مرطوب است. زمستان خلخال تقریباً ۵ ماه طول میکشد و بارش سنگین باعث مسدود شدن بعضی از راه های منتهی به این شهر مثل جاده اسالم- خلخال می شود.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()       
شنبه 19 بهمن 1398  02:43 ب.ظ

 

تا قبل از آن که باغبانی دیده باشد

ای کاش او سیب لبم را چیده باشد!

این گونه در آبادی ام آشوبی انداخت

تا سخت در ویرانی ام کوشیده باشد

از شهر تا ده گرچه راهی نیست رعیت

حتی نباید خواب آن را دیده باشد

آبادی ام را خانی از چنگم دراورد

بی آن که حتی برسرش جنگیده باشد

از روی کم رویی و ترس و شیطنت نیست

هرکس که چشم از چشم خان دزدیده باشد

سخت است این که عاشق خان باشی اما

یک عمر از او خاطرت رنجیده باشد

از هرچه ترسیدم سرم آوردی ای عشق

ای وای اگر دل از خودت ترسیده باشد!


((آرزو سبزوار قهفرخی))


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic